فولدر چیست و چه کاربردی دارد؟

فولدر چیست و چه کاربردی دارد؟

فولدر یا پوشه اداری همان کاور یا پوشه کاغذی می باشد که در آن اوراق و اسناد اداری قرار می گیرد. موسسات تولیدی یا شرکت ها با استفاده از این پوشه اداری مطالب و اسناد را دسته بندی و نگهداری می کنند.

Folder یکی از کاربردی ترین ابزار در مشاغل و کسب و کارها می باشد. طراحی و چاپ این پوشه اداری به گونه ایی است که مشاغل با بکارگیری از آن علاوه بر نمایش گذاشتن برند و نام تجاری دارای کاربرد های زیادی است. ازجمله برای نگهداری کاتالوگ ها، تبلیغ برند، ارائه مدارک در نشست ها و …

فولدر چیست و چه کاربردی دارد؟

فولدر چیست؟

فولدر ابزاری می باشد که جهت نگهداری منظم اسناد و اوراق استفاده می شود. به بیان ساده تر پوشه تبلیغاتی می باشد که به منظور انتقال کارت ویزیت، بروشور و … استفاده می شود. همان گونه که بیان شد Folder ها با هدف های مختلف چاپ و طراحی می شوند. برای مثال در کنفرانس ها یا نشست های شرکت ها با پخش پوشه ها تبلیغاتی می توان نام تجاری شرکت را در ذهن افراد حک کنند. اگر بخواهیم کاربرد های این Folder را به صورت کلی و جمع بندی بیان کنیم می توانیم بگوییم:

  • یکی از ابتدایی ترین کاربرد این پوشه، نگهداری از داده ها و اطلاعات است. صاحبان کسب و کار برای نگهداری اسناد و برگه های خود اقدام به چاپ این Folder می کنند. معمولا این پوشه ها از ورقه های ساده و بدون تصویر یا هیچ طرح می باشند.
  • از کاربرد مهم و البته اصلی این‌ پوشه ها، تبلیغات‌ می باشد. این پوشه ها انتخاب مناسب برای به نمایش قرار دادن لوگو و نام تجاری خصوصی یک شرکت می باشد. امروزه بسیاری از شرکت ها برای تبلیغ فعالیت، خدمات و محصولات خود از کوچکترین فرصت استفاده می کنند.
  • کاربرد گسترده این Folder نگهداری و ارائه اوراق و اسناد و… توسط شرکت است. از جمله سی دی تبلیغاتی و…

طراحی و چاپ فولدر

یکی از سوالات رایج از تهیه فولدر، فرایند طراحی و چاپ آن می باشد. اولین مرحله از فرایند تهیه این پوشه، طراحی پوشه توسط گرافیست ها و طراحان می باشد. آنها پس از آماده کردن طرح اولیه شروع به طراحی قالب پوشه می کنند قالب Folder را جهت آماده کردن زینک در اختیار لیتوگرافی قرار می دهند. البته قبل از شروع انجام قالب، تعدادی ورقه یا کاغذ مورد نیاز را به شرکت‌ مورد نظر می دهند و مخارج را بررسی و تایید می نمایند.

گاهی نمونه ای از پوشه مورد نظر را چاپ می کنند تا مورد تایید مشتری قرار گرفته شود و با این روش از مشکلات بعد نیز پیشگیری می نمایند.

هزینه چاپ فولدر ارزان

اکنون که از فولدر و کاربرد آن اطلاع پیدا کرده اید. لازم است درباره مخارج تهیه این پوشه نیز اطلاع داشته باشید.‌ همانگونه که قبلا اشاره نمودیم این پوشه برای موسسات و شرکت ها کاربرد زیادی دارد. همین مسئله یعنی درخواست صاحبان کسب و کار برای چاپ این پوشه ها سبب هزینه بر بودن روش تبلیغ شده است.

در حقیقت مخارج طراحی و چاپ این Folder مشخص نمی باشد و نمی توان مخارج ثابتی را برای آن در نظر گرفت. در حالت کلی هزینه آن را با در نظر گرفتن مقوای به کار رفته، گرماژ، کاغذ و… می توان بررسی کرد.

مثلا اگر از کاغذ های گلاسه استفاده کنید قطعا هزینه چاپ بیشتر خواهد بود. با توجه به توضیحات که قبلا اشاره نمودیم، روشن است نوع ملزومات و مواد اولیه که در چاپ پوشه تاثیر مستقیم دارد در کیفیت و نتیجه نهایی کار نیز موثر خواهد بود. انتخاب روش چاپ افست یا روش چاپ دیجیتالی نیز در نرخ پوشه می توان دخیل باشد سپس انتخاب کاغذ، سیاه و سفید بودن، رنگی کردن پوشه و اندازه از عوامل تاثیر گذار بعدی در نرخ می باشد.

همچنین نوع برش و طرح پوشه و برجسته کردن سطح چاپ در قیمت چاپ موثر است. گاهی برای زیبایی، براق کردن و افزایش ماندگار و استحکام Folder از لایه لمینت بر روی سطح آن استفاده می شود که قیمت چاپ را بالا می برد. از مهم ترین عامل افزایش قیمت Folder ابعاد برگه چاپی می باشد اگر بخواهید اندازه پوشه از اندازه استاندارد بزرگتر یا کوچکتر باشد قطعا قیمت نهایی نیز افزایش یا کاهش خواهد داشت.

اگر تصمیم به چاپ این پوشه دارید لازم است ابتدا مخارج تهیه و هزینه جانبی آن را به دقت بررسی نمایید‌ سپس اقدام به طراحی و چاپ این پوشه نمایید. در نهایت تنوع سلیقه و نیاز مشتری یا کارفرمایان سبب گردیده است پیشرفت زیادی در طراحی و چاپ و قیمت Folder ها شود.

انواع فولدر

فولدر ها با توجه به استفاده و درخواست مشتری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. افراد زیادی مخاطبین این ابزار تبلیغاتی هستند؛ از شرکت های بزرگ تا دانشجویان و دانش آموزان از این Folder استفاده می کنند. اکسپندینگ فایل، پوشه تبلیغاتی دکمه دار، پوشه طلقی دکمه دار، پوشه آویزان، پوشه سمینار، پوشه جیب دار، کلیپ فایل، پوشه مهندسین و… نمونه هایی از این Folder ها می باشند.

Folder هایی که از روش چاپ افست چاپ می شوند، طراحی و چاپ آنها به نوع کاربرد و سفارش مشتری بستگی دارد. همچنین کیفیت چاپ و طراحی آنها نیز به میزان بودجه ای که مشتری برای آن در نظر گرفته است تاثیر گذار است.

تنوع پوشه با تنوع برگه نیز متفاوت است. بیشتر برگه های استفاده شده در چاپ پوشه کاغذ گلاسه با گرماژ سیصد در دویست و پنجاه گرم میباشد. این نوع چاپ در تعداد زیاد کاربرد دارد.

اگر پوشه را بخواهیم در اندازه های کوچک چاپ نماییم می توانیم دو عدد پوشه را در کنار هم قرار داده و پس از چاپ کردن برش دهیم. در نهایت استفاده از سلفون و تیغ نیز در طبقه بندی پوشه تاثیر گذار می باشد. همچنین در قسمت پایانی چاپ یک پوشه را می توان به پوشه قفل سرخود و پوشه چسبی دسته بندی نمود.

فولدر چیست

پیشنهاد برای طراحی و چاپ فولدر

با دقت به موارد زیر می توانید فولدر های زیبا و کاربردی را طراحی و چاپ نمایید:

  • استفاده از سلفون بعد از چاپ پوشه جهت زیبایی
  • اندازه نوع چاپ Folder برای اسناد و کاغذ، بهتر است در ابعاد استاندارد A5,A4,A3 باشد.
  • اندازه پوشه باید بر پایه برگه هایی که قرار است در داخل آن قرار بگیرد طراحی و چاپ گردد.
  • برای جذابیت و زیبایی پوشه می توانید رنگ پوشه را با برگه های داخل آن ست کنید.
طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.
پست های مرتبط

طراحی سربرگ در ورد چگونه انجام می شود؟

طراحی سربرگ در ورد به طراحی های گفته می شود که بر…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تقویم جیبی فانتزی

بی شک تقویم جیبی فانتزی یکی از هدایای تبلیغاتی کاربردی در ایام…

تاثیر محصولات چاپ بر میزان فروش

محصولات چاپ مثل پوستر و کارت ویزیت و تراکت و… بیشتر با…

دیدگاهتان را بنویسید